недеља, 18. септембар 2016.

Dnevne novine "Глас Српске"

Naslovna "Гласа" за 31.06. 1943., izvor:
http://www.glassrpske.com/arhiva/1943/01
Kao štampani medij dnevne novine imaju veliki značaj. One su svjedoci svoga vremena. "Глас Српске" se prodaje u velikom broju primjeraka na teritoriji Republike Srpske. Služe kao jedan od izvora informisanja o aktuelnim dešavanjima u Republici Srpskoj, regionu i svijetu. Istorija novinarstva u Republici  Srpskoj i Bosni i Hercegovini krenula je od prvog broja "Гласа" štampanog 31. jula 1943. godine u Župici, kod prekaje, nadomak Drvara. Objekat u kojem je počela istorija "Гласа", u selu Župica, devastiran je u posljednjem ratu. Prvih 25 brojeva "Гласа" izašlih u Drugom svjetskom ratu biće osnov i temelj lista i velikog novinsko-izdavačkog kolektiva "Гласа Српске".

"Гласова"sudbina bila je ista kao i sudbina naroda. U ratno doba više puta je mjenjao svoje sjedište, pa će s jeseni 1944. godine sa Međeđeg brda, preko Sanice (gdje je izašao samo jedan broj) zaputiti se prema Jajcu. Odmah po oslobođenju grada  Banjaluke, 1945. godine, u nju je stigao "Глас", gdje mu je i danas sjedište. U periodu od 1993. ove novine izlaze pod nazivom "Глас српски" i štampan je u crno-bijeloj varijanti na 24 strane. Pod imenom "Глас Српске" izlazi od 05. maja 2003. godine. 
Izdanje decembar, 2004., izvor: http://www.glassrpske.com/arhiva/2004/12
"Глас Српске" је privatizovan 2008. godine, a većinski vlasnik postala je firma "Nezavisne novine" na čijem čelu je bio Željko Kopanja. Ove novine ostvaruju značajnu društvenu i javnu ulogu i imaju veliki doprinos u profesionalnom i objektivnom informisanju javnosti  tokom kontinuiranog i dugogodišnjeg rada. Za 70 godina postojanja ove novine su iznjedrile plejadu vrhunskih novinara. Već tridesetak godina izlazi kao dnevni informativno-politički list. Redakcija "Гласа Српске" nalazi se u Banjaluci u ul. Braće Pišteljića br. 1. Direktor ovih novina je Boris Dmitrašinović, a glavni i odgovorni urednik Mirjana Kusmuk. 

Logo "Гласа Српске"

Ove novine imaju i svoju internet stranicu http://www.glassrpske.com/ gdje se mogu pratiti najaktuelnija dešavanja kod nas i u svijetu. Korisnici  se mogu pretplatiti na elektronsko izdanje novina za šta je pravilnikom utvrđen novčani iznos. 
"Глас Српске" dobitnik je brojnih nagrada za humanost i novinarstvo, a u više navrata odlikovan je ordenima: Zasluga za narod sa srebrnim zracima SFRJ, Ordenom Njegoša prvog reda i ordenom zastave RS sa srebrnim vijencem. 
Svečanom akademijom u Banskom dvoru u Banjaluci, 30. jula 2013. godine proslavljeno je 70 godina postojanja najstarijeg dnevnog lista u Republici Srpskoj i Bosni i Hercegovini. Sljedećeg dana na kioscima se našlo specijalno, rođendansko  izdanje na više od 200 strana. Povodom 70 godina postojanja lista, "Pošte Srpske" isti dan pustile su u prodaju poštanske marke "70 godina Glasa".
Specijalno izdanje "Гласа Српске" povodom 70 g.
postojanja, извор:
https://twitter.com/GlasSrpske
Poštanska marka, izvor:
http://www.glassrpske.com/drustvo/vijesti/Postanska-marka-70-godina-Glasa/lat/128457.html


Kako je izgledala  proslava 70. rođendana "Гласа Српске" pogledajte u sljedećem videu.












  






























Нема коментара:

Постави коментар